Market ve Parakende Ticaret Amaçlı Şirket Ana Sözleşmesi
Market - Bakkal gibi pazarlama sektröründe faaliyet göstermek amacıyla kurulacak bir limited veya anonim şirketin ana sözleşmesinde olması zorunlu olan amaç ve konu örnekleridir. Yapacağınız işe özel amaç ve konular da var ise bu sözleşmeye mutlaka eklenmesi gerekteğini unutmayınız.
Ana Sözleşme Örneği
-Her türlü gıda maddelerinin toptan ve perakende alımı, satımı, dağıtımı, ithalat ve ihracatını yapmak.

-Her nevi sıcak, soğuk, dondurulmuş, kurutulmuş, ve konsantresi yapılmış besin maddelerinin satışı ve pazarlaması amacıyla toptan ve perakende satış yapmak amacı ile gerekli olan satış mağazalarını açmak ve işletmek.

-Her türlü bebek mamalarının üretimi, toptan ve perakende alım satımı, dağıtımı, ithalat ve ihracatını yapmak

-Her türlü dana, sığır, koyun, kuzu, keçi eti toptan ve perakende alımı, satımı, ithalatı ve ihracatını yapmak. Her türlü kümes hayvanları etlerinin toptan ve perakende alım ve satımını yapmak

-Un, şeker ve sütten mamul her türlü gıdaların yaş meyve ve sebzelerin, tahıl ürünlerinin hububat ve bakliyatların, kakaoların, un haline getirilmiş, konsantre edilmiş, konserve ve salamura halde bulunan her türlü gıda maddesinin, her türlü yağların toptan ve perakende ticareti, ithalatı ve ihracatını yapmak.

-Sucuk, salam, sosis, pastırma, kavurma, soslar, ketçaplar, salçalar, mayonez sosu, salata sosları ve salata barlarının ithalatı, ihracatı, toptan ve perakende ticaretini yapmak.

-Kültür ve doğal mantarlardan oluşan gıda maddelerinin ve bu mamullerden oluşan konserve turşu ve dondurulmuş gıda maddelerinin toptan ve perakende ticareti, ithalatı ve ihracatını yapmak.

-Yaş sebze ve meyvelerin yenilir köklerinin, yumrularının, çiçeklerinin ve bunların mahsullerinin, bakliyat, soğan, sarımsak, susam, soya, badem, çam fıstığı ürünlerinin, zeytin, fındık, kuru üzüm, çay ve hububat gibi gıda ürünlerinin alım satımı, ithalat, ihracatı, toptan ve perakende ticareti, pazarlamasını yapmak ve yaptırmak.

-Her türlü zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü, fındık yağlarının toptan ve perakende alımı satımı, dağıtımı, ithalat ve ihracatını yapmak.

-Taze ve kuru tüm yiyecekler, meyvalar, marmelatlar, reçel, şekerli ve şekersiz yiyecekler, içecekler ve tüm gıda maddeleri almak, satmak, pazarlamak, ithalat ve ihracatını yapmak

-Her türlü alkollü, az alkollü içki ve alkolsüz içecek, enerji içeceği, meyve suyu, sirke, üzüm suyu, her türlü mineral su, natürel su, her türlü sade ve gazlı, karışımlı içecek çeşitlerinin alımı satımı, dağıtımı, pazarlamasını, ithalatını ve ihracatını yapmak ve yaptırmak.

-Her türlü içme ve kaynak suyu alım satımını, ambalajlama, dağıtım ve pazarlamasını yapmak, ithalat ve ihracatını yapmak.

-Her türlü baharat, bakliyat, şifalı bitkiler, çay, kuru kahve, çekirdek kahve, hazır kahve, süt tozu, şeker, krema, kahve sütü, Türk kahvesi, kuru yemiş ve baharat çeşitlerinin, çekirdek, ay çekirdeği, fındık, fıstık ve benzeri kuruyemiş çeşitleri ve çerez, kahve ve diğer yan ürünlerinin, kakao ve benzeri maddeleri almak, satmak, ithalat ve ihracatını yapmak, bu maddeleri işlemek, kavurmak, öğütmek, paketlemek ve ambalajlamak, dağıtımını yapmak.

-Kahve, kakao ve benzeri maddelerden gıda maddeleri toptan ve perakende yurt içinde ve yurt dışında satmak, ihraç etmek.

-Bebek mamaları ile ilgili ham, yarı mamul ve mamul maddelerini almak, ihracatını yapmak.

-Hayvanlardan elde edilen et mamullerinin (Salam, sucuk, pastırma, sosis) işlenmesi, alımı, satımı, ithali ve ihracatını yapmak. -Her türlü süt ve süt ürünlerinin alımını, satımını, toptan ve perakende pazarlamasını, ithalatını, ihracatını ve imalatını yapmak ve yaptırmak.

-Her türlü nebati ve bitkisel yağların alımını, satımını yapmak.

-Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumundan izin almak kaydı ile; Sigara, tütün ve sair tütün ürünlerinin alımı, satımını yapmak.

- Özel ve Kamuya ait tüm kurum ve kuruluşların her türlü gıda ve yemek hizmetlerini yapmak yaptırmak, başka şahıs ve şirketlere hizmet verdirmek bununla ilgili ihalelere katılmak.