Gıda Ürünleri Alımı Satımı Üretimi Amaçlı Şirket Sözleşmesi
Gıda ürünlerinin üretimi, ticareti, pazarlaması ve paketlenmesi sektröründe faaliyet göstermek amacıyla kurulacak bir limited veya anonim şirketin ana sözleşmesinde olması zorunlu olan amaç ve konu örnekleridir. Yapacağınız işe özel amaç ve konular da var ise bu sözleşmeye mutlaka eklenmesi gerekteğini unutmayınız.
Ana Sözleşme Örneği
Gıda adı altında toplanacak bütün sıcak, soğuk, kurutulmuş, dondurulmuş, konsantresi yapılmış veya taze yiyeceklerin toptan ve parekende ticaretini yapmak amacıyla işyeri açmak ve işletmek.

Her türlü gıda maddelerinin, özellikle sebze ve meyvelerden yaş veya kuru mamul, yarı mamul ve bu mamul ve yarı mamullerle ilgili bilumum ham ve yardımcı maddelerin üretilmesi, ambalajlanması ve paketlenmesi.

Her türlü kümes hayvanının etlerini, dana, kuzu, koyun keçi gibi küçükbaş ve büyükbaş hayvanların etlerinin toptan ve parekende alım – satımı, ithalat ve ihracatını yapmak. Her türlü ham ve orijinal hayvansal sakatat ürünlerinin alım - satımı, ithalatı ve ihracatını yapmak.

Sucuk, salam, sosis, pastırma, kavurma, soslar, ketçaplar, salçalar, mayonez sosu, salata sosları ve salata barlarının ithalatı, ihracatı, toptan ve perakende ticaretini yapmak.

Un, şeker ve sütten mamul her türlü gıdaların yaş meyve ve sebzelerin, tahıl ürünlerinin hububat ve bakliyatların, kakaoların, un haline getirilmiş, konsantre edilmiş, konserve ve salamura halde bulunan her türlü gıda maddesinin, her türlü yağların toptan ve perakende ticareti, ithalatı ve ihracatını yapmak.

Kültür ve doğal mantarların tazesini ve işlenmiş hallerinin alım – satımı, ithalat ve ihracatını yapmak.

Yaş sebze ve meyvelerin yenilir köklerinin, yumrularının, çiçeklerinin ve bunların mahsullerinin, kuru ve yaş halleri ile işlenmiş hallerinin, bakliyat, soğan, sarımsak, susam, soya, badem, mısır, ayçiçeği, çam fıstığı gibi ürünlerinin ham ve işlenmiş halleri ile yağlarının, zeytin, zeytinyağı, fındık, kuru üzüm, çay ve hububat gibi gıda ürünlerinin alım satımı, ithalat, ihracatı, toptan ve perakende ticareti, pazarlamasını yapmak.

Her türlü deniz ve tatlı su ürünleri, balıklar ile su ürünlerinin taze, dondurulmuş, konserve olarak işlenmiş veya canlı olarak alımı, satımı, ithali, ihracı ve pazarlamasını yapmak.

Her türlü sade, meyveli, kolalı, gazlı meşrubatlar, alkollü ve alkolsüz içkiler, meyve suları, maden ve kaynak sularının imali alımı, satımı, ithali, ihracı ve pazarlamasını yapmak.

Her türlü bebek mamalarının üretimi, toptan ve perakende alım satımı, dağıtımı, ithalat ve ihracatını yapmak.

Her türlü gıda maddelerini almak, satmak, gıda maddelerini paketlemek için tesisler kurmak işletmek, kiralamak, kiraya vermek.