Kızıl Hastalığı
Genel Bilgi
Strep boğaz hastalığı olan bireylerde gelişen bakteriyel bir hastalıktır. Scarlatina olarak da bilinen hastalık cildi kaplayan parlak kırmızı döküntüler ile kendini belli edip boğaz ağrı ve yüksek ateş ile karakterize olur.

Bulaşıcı bir hastalıktır.

Grup A Streotokokların sebep olduğu strep boğaz enfeksiyonu, kızıl hastalığının ortaya çıkmasının sebeplerinden biridir.

Kızıl hastalığı ağırlıklı olarak 15 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Günümüz antibiyotik tedavileri ile hastalığın yıkıcı etkileri ortadan kaldırmış olsa da erken tanı bu hastalık için çok önemlidir. Tedavisi yapılmamış Kızıl Hastalığı kalp, böbrek ve akciğerlerde daha ciddi sorunlar yaratabilir.

Aşısı olmayan Kızıl Hastalığının engellenmesi için, sık sık el yıkanması, hasta bireylerden uzak durulması ve kişisel eşyaların diğer bireyler ile paylaşılmaması önemlidir.

Tedavi
Antibiyotikler ile hastalığın verdiği genel rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Hastalığın ortaya çıkmasından sonra 9 gün içerisinde antibiyotik tedavisine başlaılması gerekmektedir. Bu yapılmaz ise çocukta Akut yüksek ateş gelişebilir.

Antibiyotik tedavisi genellikle 10 gün sürmektedir ve hap şeklindeki Antibiyotikler ( Penisilin V ) verilmektedir. Hap içemeyecek çocuklar için sıvı formda ve aynı seviyede etkili ilaçlar bulunmaktadır.

Semptomlar
Kırmız parlak döküntüler,

İlk 3 gün dilin beyaz bir tabakayla kaplanması,

kizil hastaligi ve cilek dil
3. günden sonra dilin kırmızı üzeri noktalı bir görünüm alması, ( Çilek Dil )

Yüzde kızarıklık,

Koltuk altı ve dizlerde koyu kırmızı buruşukluklar ( Pastia çizgileri ),

pastia cizgileri kizil hastaligi

Mide bulantısı ve kusma,

Baş ağrısı,

Ciltte kaşıntı,

iştah kaybı ve karın ağrısı,

Dudak çevresinde beyaz bir halka görüntüsü,

Eğer ateş 38.9 dereceyi geçtiyse, boyunda şişlikler ve bezeler oluştuysa lütfen en yakın zamanda uzman bir doktora başvurunuz.