Mide Üşütmesi - Mide Gribi
Genel Bilgi
Mide üşütmesi - gribi sindirim sisteminde oluşan grip benzeri belirtileri olan bir enfeksiyon çeşididir.

İki temel bulaşma çeşidi vardır. Enfekte biriyle yakın temas ya da hastalıklı su ve yiyeceklerin tüketilmesi sonucu bulaşabilir.

Sağlıklı bireyler çok büyük bir rahatsızlık görmeden hastalığı atlatırken, güçsüz bir bağışıklık sistemi olanlar, bebekler ya da ileri yaştaki bireyler daha ağır atlatabilirler.

Bu hastalığın kesin bir tedavisi olmadığından kendinizi mümkün olduğunca korumalı ve yiyecekleri iyice yıkadıktan sonra tüketmeli.

Sebepleri
Norovirus

Gıda kaynaklı hastalıklar arasında en yaygın sebebi olan norovirüsler çocuklar ve erişkinlerde rahatsızlıklara sebep olabilir. Norovirüs etkisini bütün ailede hatta bütün bölgede gösterebilir. Özellikle yakın temas halinde yaşayan insan toplulukları arasında hızla yayılabilir. İnsandan insana geçmesi mümkün olsada temel bulaşı sebebi virüs tarafından kontamine olmuş gıdalardan geçmektedir.

Rotavirüs

Çocuklarda mide üşütmesi – mide gribinin en yaygın sebebidir. Virüs bulunan yüzeylere çocukların dokunması ve parmaklarını ağzına götürmesi sonucu bulaşır. Enfeksiyon küçük çocuklar ve bebeklerde çok etkilidir. Erişkinlerde bu virüs bir etki ve belirti göstermeyebilir ama çocuklara yayılmasında aracılık görevi görebilirler. Bazı ülkelerde Rotavirüs kaynaklı mide gribine karşı aşılar mevcuttur.

Kabuklu deniz canlıları tüketmek ( Midye vb ) ishale sebep olabilir. Bu tarz yiyeceklerin alındığı noktaların dikkatle seçilmesi gerekir.

Kontamine olmuş sulardan da mide gribi bulaşabilir. Unutmamak gerekirki virüslerin temel bulaşı yolu oral yollardandır. Enfekte bireyden alınan yiyeceklerden ya da yakın temastan virüslerin bulaşabileceği unutulmamalıdır.

Semptomlar
Sulu ishal,

Mide ağrıları ve kramplar,

Mide bulantısı ve kusma,

Bazı durumlarda baş ağrısı ve kas krampları,

Düşük ateş,

Gün içerisinde ikiden daha fazla kustuysanız, ishal sürekli devam ediyor ise susuz kaldığınızı hissediyorsanız lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.