Pamukçuk oluşumu ve tedavisi
Genel Bilgi
Pamukçuk ( oral thrush - candidiasis ) Candida Albicans adı verilen mantarın ağız içerisinde çoğalması sonucu ortaya çıkar. Ağız içerisinde normalde var olan bu mantar bazı durumlarda aşırı çoğalır ve semptomlara sebep olur.

Ağız içerisinde beyaz kabarcıklar şeklinde çoğalan Candida mantarı, yanak içinde, dilde hatta bademciklerde bile görülebilir.

Her yaştan bireyi etkilebilsede genelde bebeklerde ya da ileri yaştaki bireylerde daha çok görülür. Bağışıklık sisteminde görülen gerileme ya da herhangi bir hastalık sebebiyle bağışıklık sisteminin yavaşlaması sonucunda ortaya çıkabilir. Sağlıklı bireyler için pamukçuk önemsiz bir rahatsızlıktır ama zayıf bağışıklık sistemi olan bireylerde daha ciddi ve kontrolu zor olan komplikasyonlar yaratabilir.

Bağışıklık sistemi normalde bu türlü bakteriler ve mantarlarla sürekli savaşır ve onları kontrol eder. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda bu tür mantarlar ya da bakteriler kontol dışına çıkıp rahatsızlık üretebilir. Pamukçuğun temel sebebide budur.

Obez bireylerde de Pamukçuk görülme olasılığı daha yüksektir.

Vajinal mantar enfeksiyonu taşıyan bireylerde de pamukçuk görülebilir.

Tedavi
Ağzınızı bol bol temiz su ile çalkalayınız.

Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayın. Bu ağız içerisindeki bakterilen kontrolünü sağlar ve bağışıklık sisteminin etkisini artıtırır.

Şeker alımını azaltın. Şeker candida mantarının çoğalmasına yardımcı olur.

Bebeklerde anneden kaynaklı lezyonlar görülebilir. Emzirmeden önce güğsün temizlendiğinden emin olun.

Yeni doğanlarda oldukça sık görülür. Görüldükten sonra kazımaya çalışmayın. Mikropların ağız içerisinde artmasına sebep olabilirsiniz. Doktorunuz tarafından uygun görülen oral damlalar tedavide yardımcı olur. Lütfen ilk önce doktorunuza danışınız.

Semptomlar
Krema kıvamında beyaz lezyonlar.

Ağız içerisinde bütün bölgelerde görülebilir ama genel olarak yanak içinde ve dil üzerinde ortaya çıkar.

Lezyonlar kaşındığında kanayabilir.

Tat duyusunun azalması.

Dudak kenarlarında kuruma ve çatlama.