Vaginitis
Genel Bilgi
Vajinada kaşıntı, ağrı ve akıntı yaratan enfeksiyonlara verilen genel addır. Vajina bölgesinde bulunan bakterilerin doğal dengesinin bozulması ya da dışarıdan gelen bir enfeksiyon sonucu oluşabilir. Menopozdan sonra düşen östrojen seviyesi ve bağzı deri rahatsızlıkları da Vaginitise sebep olabilir.

Bakteriyel Vaginosis: Vajina çevresinde bulunan iyi bakteriler ile kötü bakterilerin dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Detay

Mantar: Candida Albicans denilen ve doğal olarak ortaya çıkan bir bakteri sonucu ortaya çıkar.

Trikomonas Enfeksiyonu: Genellikle cinsel yollardan bulaşan bir parazit sonucu ortaya çıkar.

Semptomlar
Normal akıntının renginin, kokusunun ve miktarının değişmesi, İdrar sırasında yanma, Cinsil ilişki sırasında acı - ağrı, Vajina çevresinde kaşıntı,

Vajina çevresinde noktalanmalar,

Ufak kanamalar,

Mantar sebepli rahatsızlıklar beyaz bir akıntı ve kaşıntı görülebilir.

Trikomonas Enfeksiyonuna bağlı olarak sarımsı-yeşilimsi bir akıntı görülebilir.

Bakteriyal Enfeksiyonda ise grimsi - beyaz ve kötü kokulu bir akıntı görülebilir.

Özellikle yakın zamanda birden çok cinsel partneriniz oldu ise uzman bir doktora danışmanız faydalı olacaktır. Cinsel temas ile bulaşan rahatsızlıklarda erken tanı tedavinin etkili olabilmesi için çok önemlidir.

Genel olarak eczanelerde reçetesiz satılan anti-bakteriyel veya mantar giderici deri kremleri kullanarak, vajina çevresinde oluşan bakteri düzensizliğini giderebilirsiniz. 2 - 3 gün düzenli kullanımdan sonra kokunun ve akıntının azaldığını görecekseniz. Eğer yine de koku rahatsız edecek şekilde devam ediyor ise lütfen doktorunuza başvurunuz.