Varis Oluşumu Sebepleri ve Tedavisi
Genel Bilgi
Varis, özellikle bacak damarlarında oluşan, damarın kıvrılması ve şişmesiyle gözle görülebilir hale gelmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sürekli ayakta durulması ve yürünmesi durumunda bacakta olan damarların basıncının yükselmesi ve bunun sonucunda varisin bacaklarda daha fazla görülmesinin temel sebebidir.

Çoğu kişi için varisler kozmetik bir rahatsızlıktır. Bireylerin bacaklarındaki kan dolaşımını etkilemeyebilir. Bazı bireylerde ise varisler bacaklarda ağrı ve rahatsızlık verebilir. Nadiren de olsa varisler daha ciddi problemlere yol açabilir.

Kan dolaşımı sırasında, bacaklardaki kan kalbe doğru çıkabilmek için yer çekimi ile mücadele eder. Bacak damarlarını saran kaslar kasılıp gevşeyerek damarlardaki kanın kalbe doğru ilerlemesine yardımcı olur. Damarlar içerisinde ki küçük vanalar kanın tek yönlü akmasını sağlar. Eğer bu vanalar zayıflar ve güçsüzleşirse kan damarlarda birikerek genişlemesine sebep olur.

Yaş ilerledikçe varis oluşumu riski artmaktadır.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla varis görülmektedir. Hormonal değişiklikler, hamilelik ve menopoz damar yapısını etkileyebileceğinden varise yol açabilir.

Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarı artar. Bunun sonucunda da damarlarda genişleme görülebilir. Hamilelik sonucunda kadındarla varis görülmesi oldukça yüksektir.

Obezite bacaklardaki basıncın artmasına sebep olacağından varis görülmesine sebep olabilir.

Uzun süre ayakta durmak varisin en önemli sebeplerinden biridir. Özellikle berberlik gibi sürekli ayakta durulan mesleklerde daha sık görülür. Ayakların belirli aralıklarla havaya kaldırılarak kan basıncının düzenlenmesi varis oluşumu engellemek için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Semptomlar
Bacaklarda koyu renki mavi ya da koyu mor damarların belirmesi,

İp şeklinde bacak damarlarının görünür olması ve birbirine dolanmış görüntüsü.

Bacaklarda kaşıntı ve ağrı,

Uzun süre ayakta kalındığında artan ağrı.

Tedavi Yöntemleri


Skleroterapi

Kılcak damarlar içerisine sklerozan madde (Sodyun Klorür) çok ince iğneler ile enjete edilerek damar yüzeylerinin zarar görmesi sağlanır. Bunun sonucunda damar kendi içerisinde yapışır ve görünmez hale gelir. Zaman içerisinde vücut tarafından yok edilen bu damarlar tekrar oluşmazlar. Normalde vücut yapısı içerisinde olmayan bu damarların yok edilmesi kan dolaşım sistemine bir zarar vermez.

Lazer Tedavisi

Transdermal lazer ile 1mm ve daha ince damarların deri üzerinden lazer ile yakılması sonucunda tedavi uygulanır.

Cerrahi Müdahele

Bazı hastalarda 2 3 mm’lik kesilerden girilerek varisli damarlar sıyrılarak alınmaktadır. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatlardan sonra hasta bir gece hastanede yatırılır ve ertesi gün yürüyebilir.

Damar İçi Lazer

Damar içinden lazer ile damarın yakılması sonucu varis tedavisi yapılmaktadır. Yüzeysel toplar damardan lazer ucunun damara girilmesi ile tedavi uygulanmaktadır. Diz altında bulunan genişlemiş yan dallar bu işlem sırasında cerrahi olarak alınabilmektedir.