Zayıf Bağışıklık Sistemi Belirtileri ve Sebepleri
Genel Bilgi
Bağışıklık sistemi zayıflığı Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklar ve enfeksiyonlardan koruyan organlar ve proseslerin bütünüdür. Organlar Timüs, kemik iliği ve lenf düğümleri ile özetlenebilir. Bu organlar içerisinde bol miktarda ak-yuvarlar depolanmaktadır. Ak-yuvarlar bütün vücudu dolaşarak içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü zararın tespitini sağlayıp bunlarla savaşmak için uğraşır. Kısacası bağışıklık sistemi vücudun defans mekanizmasıdır.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının bir çok sebebi olabilir. Burada belirtilen sebeplerin bir veya daha fazlası aynı bireyde görülebilir.

Genetik sebepler: Bazı bireylerde genetik bozukluklar sebebiyle bağışıklık sisteminin temeli olan proteinlerin ve hücrelerin üretimi az ya da hiç üretilmiyor olabilir.

Hastalık kaynaklı bağışıklık sisteminin zayıflaması: Bazı hastalıklar direkt veya dolaylı yollardan bağışklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilir. AIDS, HIV gibi viral enfeksiyonlar ak yuvarları hedef alarak bağışıklık sistemini çalışmaz duruma getirebilir.

Bazı ilaçlar ya da tedaviler bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Kemoterapi ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar bu tür zayıflamalara sebep olabilir.

Semptomlar
Sürekli grip ve sağuk algınlığı yaşıyorsanız. Normalde 3 ila 7 gün arasında bağışıklık sistemi gribal virüslere karşı antikor üretip virüsleri etkisiz hale getirmesi gerekir. Buna rağmen siz sürekli ve arka arkaya grip oluyorsanız bu zayıf bir bağışıklık sistemi belirtisidir.

Sürekli karın ağrıları. Sindirim sisteminde yüksek miktarda iyi bakteri yaşamaktadır. Bu bakteriler yiyecekler yoluyla gelen zararlı bakterileri yok ederek savunmaya yardımcı olurlar. Sürekli sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız, bağışıklık sisteminizin zayıf olduğuna dair bir gösterge olabilir.

Kesikler çok geç iyileşiyor ise.

Sürekli hastalanıyor ve iyileşme normalden daha uzun sürüyor ise.

Sürekli yorgun hissediyor iseniz. Menenjit, bronsit, kulak enfeksiyonları ve deri enfeksiyonlar sürekli tekrarlanıyor ise,

Zayıf bir bağışıklık sisteminiz olabilir.Bunun sebebi araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.